Wizyta studyjna w Lizbonie

W dniach 26-29 listopada Rafał miał przyjemność uczestniczyć w Champalimaud Foundation w ramach wizyty studyjnej.

Jest to organizacja non-profit, zajmująca się rozwojem zaawansowanych programów badań biomedycznych i interdyscyplinarnym świadczeniem opieki klinicznej.

Champalimaud Centre for the Unknown to nowoczesne centrum zajmujące się badaniami podstawowymi i translacyjnymi, a także diagnostyką i leczeniem chorób, od zaburzeń neurologicznych po nowotwory. Fundacja Champalimaud oferuje unikalne środowisko do prowadzenia nowatorskich badań w obszarach neuronauki i raka, których celem jest odkrywanie nowej wiedzy i opracowywanie naukowych rozwiązań problemów medycznych.

Więcej informacji na stronie: https://www.fchampalimaud.org

Wizyta zaczęła się od przedstawienia ogólnego zakresu działalności Instytutu.  Następnie zaprezentowane zostały wyniki najnowszych badań dotyczących wykorzystaniu ryb z gatunku Danio pręgowany (Danio rerio) do doboru najskuteczniejszego sposobu leczenia pacjentów onkologicznych. Po prezentacji odbyło się oprowadzenie po budynku.

Dzięki tej wizycie, Rafał mógł poznać funkcjonowanie placówek badawczych, zobaczyć na czym koncentrują się obecne badania naukowe, a także poszerzyć wiedzę z zakresu wykorzystania zwierząt laboratoryjnych. Było to niezmiernie interesujące i poznawcze wydarzenie, zarówno pod kątem naukowym, jak i towarzyskim, skutkującym poznaniem wielu ludzi w pięknej stolicy Portugalii 🙂 .